Briket Değil BlokBims

Son yıllarda inşaat sektöründe özellikle ısı ve ses yalıtımında, öz kütlesinin düşük olmasının sağladığı avantajların da bir sonucu olarak sıklıkla kullanılan, volkanizma sonucu oluşmuş doğal bir malzeme olan bims, kristalize, gözenekli, süngerimsi, fiziksel ve kimyasal etkenlere karşı dayanıklı bir malzemedir.

Şüphesiz bu hızlı gelişim ve kalıplaşmış bilgilerin değiştirmekte sıkıntı yaşayan yapı elemanlarının başında BlokBims gelmektedir. Bunun temel nedeni ise görüntü itibariyle brikete çok benzediği için insanlar halen BlokBims ürünlerini briket olarak biliyor yada gerek üretim tekniği gerek ham madde olarak birbirinden tamamen farklı olan tuğla ile özdeşleştiriliyor. Bizim amacımız ise doğru bilinen bu yanlışı düzeltmek ve BlokBims in hem briketten hem tuğladan hem de diğer muadil malzemelerden tamamen farklı ve çok daha üstün bir yapı malzemesi olduğunu belirtmektir.

Başta bahsettiğimiz gibi teknolojik gelişmeler yeni yapı elemanları üretilmesini ve mevcut yapı ürünlerinin geliştirilerek daha teknik ve kullanılabilir hale gelmesini sağladı. Tıpkı briketin geliştirilerek BlokBims ürünlerinin üretilebilmesi gibi.

Briketi kısaca tanımlayacak olursak; kum - cüruf – taş ve çimento ile üretilmektedir. İçerisinde kum olduğundan ve ponza bulunmadığından dolayı ürünün düşük bir ısı ve ses izolasyon değeri bulunmaktadır. Ayrıca ağır bir malzeme olduğu için binaya fazla yük verdiğinden statik açıdan olumsuzluklar oluşturur. Ürünün herhangi bir esneme veya elastikiyet özelliği olmadığı için depreme karşı dayanaklı değildir. Ağır olması sadece statik açıdan değil, uygulayıcı açısından da bir çok sıkıntıyı da beraberinde getirir.

BlokBims de hammadde olarak ponza – Bims kullanılan, günümüz koşullarına uygun, ekonomik, sağlıklı, kolay ulaşılabilen, ısı ve ses izolasyon değeri yüksek, gözenekli ve hafif bir yapı malzemesidir. BlokBims üretimde sadece ponza ve bağlayıcılık sağlaması açısından çimento kullanılmaktadır. İçerisinde kesinlikle kimyasal bir madde olmadığı için doğa dostu bir malzemedir.

BlokBims ürünlerinin üretiminde kullanılan ponza taşının gözenekli yapısı sayesinde ürün sürekli nefes alan ve binanın hava sirkülasyonunu sağlayan bir özelliği vardır. Bu, kesinlikle ısı iletkenlik ile karıştırılmaması gereken bir durumdur.

BlokBims in karıştırıldığı diğer bir ürün olan tuğla ise gerek üretim tekniği, gerek ham maddesi ile tamamen farklıdır. Bazı kullanıcılarımız BlokBims i, ‘’ Bims Tuğla’’ olarak biliyor. Buda doğru bilinen yanlışlardan birisidir.

BlokBims, hem gelişimini devam ettiren hem de yapı elemanı olarak geleceğin malzemesi olmayı hedefleyen bir üründür. Biz BLOKBİMS olarak Bims sektörüne sayısız yenilik kattık ve katmaya da devam edeceğiz. Sadece üretmek yetmez, ürünü geliştirmeyi ve ürettiğimiz ürünü kullanıcılarımıza anlatmayı bir görev edindik ve bu hedefte emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz.